Bezpieczne podróżowanie – co musisz wiedzieć?

Bezpieczne podróżowanie – podstawy

Podróżowanie to sztuka. Nie ma co z tym dyskutować. Osoby doświadczone w tym temacie potrafią zjechać pół świata za przysłowiowe grosze. Podróżowanie to także coś innego niż turystyka. W podróży chodzi o obcowanie z kulturą i historią miejsca do którego się udajemy. Turystyka to głównie hotel, all inclusive, drinki i basen. Każda z tych form za swoich zwolenników i przeciwników. Dziś mam dla was kilka rad które pomogą wam z dala od domu.

Nie używam publicznych komputerów

Nigdy przenigdy nie używaj publicznych komputerów. Owszem możesz sprawdzić na nich Onet albo WP ale nigdy nie loguj się do prywatnych kont. Na takim sprzęcie mogą być zainstalowane programy do przechwytywania danych. Chwila nieuwagi i do domu wrócisz z pustym kontem. Dlatego zawsze miej na uwadze co robisz i gdzie.

Planuj z wyprzedzeniem

Pamiętaj aby swój wyjazd planować z wyprzedzeniem. Nie ważne czy lecisz zrelaksować się przy basenie czy chodzić po dżungli. Rezerwacja biletów z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzi sporo pieniędzy. Najgorsze co możesz zrobić to kupować bilety na podróż w ostatniej chwili. Wtedy musisz liczyć się z kosztami.

Uważaj na taxówki

W innych krajach przekręt na taksówkę jest tak samo popularny jak u nas. Co to znaczy że wsiadasz do samochodu który oznaczony jest jako taxi ale tak naprawdę licencji nie ma. Po dojechaniu na miejsce okazuje się że musisz zapłacić pięć razy tyle ile powinieneś. W zależności od kraju metody odzyskania pieniędzy bywają różne ale jedno jest pewne bywają skuteczne. Dlatego upewnij się czy taxówka do której wsiadasz jest licencjonowana. Z drugiej strony zawsze możesz wezwać UBER-a.

Sprawdzaj ceny

Planując wakacje z wyprzedzeniem pamiętaj o stronach które monitorują ceny biletów samolotowych i autobusowych, a także o stronach które zbierają promocje hoteli. Czasami można wyłapać prawdziwe perełki. Przykładem może być głośna w internecie akcja z biletami na Kubę gdzie ludzie za 400 zł polecieli w jedną i drugą stronę.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie międzynarodowe to podstawa. To dzięki niemu będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarskiej w innym kraju. Podczas wakacji dochodzi czasem do przykrych incydentów które wymagają pomocy lekarskiej dlatego zadbanie o wszystkie wymagane dokumenty to podstawa. Ubezpieczenie nie jest drogie a może uratować na tyłek w trudnych chwilach.

Jako kierowca nie szalej

Kiedy wybierasz się na wakacje samochodem i jesteś jedynym kierowcą na pokładzie pamiętaj o regularnych przerwach w prowadzeniu auta. Zmęczenie atakuje nagle i może przyczynić się do małych problem ale także zagrażających życiu incydentów. Czasami lepiej jest dojechać nieco później ale bezpiecznie niż lecieć na hura do przodu.

Ulubiony zapach w pokoju hotelowym

Dobrze jest zabrać ze sobą świece zapachową. Pokoje hotelowe bardzo często pachną w charakterystyczny sposób który nie każdemu musi odpowiadać. Świeca zapachowa może ten problem rozwiązać a także przyczynić się do tego że choć w małym stopniu poczujesz się jak w domu.

Znajdź zajęcie

Jazda autobusem, samochodem, busem może być nużąca dlatego warto jest dobrze zaplanować ten czas. Książka film to tylko kilka ciekawych rozwiązań. W ten sposób podróż minie Ci po prostu szybciej. To o wiele lepsze rozwiązanie niż wpatrywanie się w okno i zerkanie co chwilę na zegarek.

Małe podsumowanie

Jak widać podróżowanie może być przyjemne kiedy wiemy jak się za nie zabrać. Czasami lenistwo, chwila nieuwagi może zaprowadzić nas do przykrych sytuacji dlatego podczas wycieczki musi dwa razy uważniej zwracać uwagę na to co robimy. Pamiętajcie o tym.